ANA   SAYFA   

         

  BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden Haydarın oğlu 1961 doğumlu Arap GÜNDUĞAN  22/08/2017 tarihinde hakın rahmetine kavuşmuş ve köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden 1933 doğumlu Hatem ÖZDEMİR  (Bıyıklı Hatem) hakın rahmetine kavuşmuş ve  10/08/2017 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Kamilgillerden, 1929 doğumlu Mustafa KARATAŞ hakın rahmetine kavuşmuş ve  10/08/2017 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Velinin eşi, Gazi-Hatice-Ali ve Aşır'ın annesi 1935 doğumlu Fadime  AYDUĞAN 30/04/2017 tarihinde hayatını kaybetmiş ve  01/05/2017 tarihinde Ankara da toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden İsmailin eşi, 1950 doğumlu Sabire  GÖRÜR 26/04/2017 tarihinde hayatını kaybetmiş ve  27/04/2017 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüzden 1924 doğumlu Süleymanın eşi, Yusuf, Kenan ve Sultanın Annesi Satı SEÇER (İrebiağallerden) 11/02/2017 tarihinde hayatını kaybetmiş ve  12/02/2017 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI   Hüseyin Çavuşgillerden, İsmailağanın Alinin oğlu 1974 doğumlu Kubilay AYDUĞAN geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş ve  22/10/2016 tarihinde İzmirde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. 

  ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Garibin Hüseyinin oğlu 1956 doğumlu Karip SEÇER hayatını kaybetmiş ve  8/10/2016 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

  ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden 1940 doğumlu Hanımın oğlu Sadık KARATAŞ (HanımınSadık)  hayatını kaybetmiş ve 29/06/2016 tarihinde  köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden 1950 doğumlu Sadık GÖRGÜLÜ (Kadirin Sadık) 26/06/2016 tarihinde hayatını kaybetmiş ve  köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Fakirgilin Velinin Eşi 1929 doğumlu Yeter KARATAŞ hayatını kaybetmiş ve 15/05/2016 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Abbasın Velinin oğlu 1950 doğumlu Cemal ÖZDEMİR hayatını kaybetmiş ve 27/12/2015 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Kamilin Hatemin eşi 1939 doğumlu Esme KARATAŞ hayatını kaybetmiş ve 31/10/2015 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Emiroğlunun Aşırın ve Makbulenin oğlu 1950 doğumlu Satılmış ÖZTÜRK hayatını kaybetmiş ve 13/10/2015 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz sakinlerinden Döenin eşi, Aziz Aydoğanın kayınpederi 1940 doğumlu Hüseyin GÖRGÜLÜ (Hüseyin Eze) hayatını kaybetmiş ve 05/10/2015 tarihinde köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI   Köyümüz büyüklerinden (Gülbedenin eşi, Hidayet, Şenol ve Menekşenin babası) 1942 doğumlu Hüseyin GÜNDUĞAN  08/09/2015 tarihide Çorumda hastanede hayatını kaybetmiş ve köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI   Kara Mehmetgillerden Kazım Özeçin 1973 doğumlu kızı Hicran ÖZEÇ  12.07.2015 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi 13.07.2015 tarihinde Köy  mezarlığında toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

     

  BAŞSAĞLIĞI   İbrahim Karataş'ın annesi  1932  doğumlu  Kezik  KARATAŞ   30.05.2015 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi Köy  mezarlığında toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  DEĞİRMENDERE KÖY DERNEĞİ

11. OLAĞAN GENEL KURUL

SONUÇ  DUYURUSU

 

      Derneğimizin 11. Genel Kurulu 22 şubat 2015 tarihinde yapılmıştır. Genel kurulumuzda alınan başlıca kararlar başlıklar halinde şöyledir.

 

    1 - 10. Dönem Yönetim ve Denetim Kurullarının çalışmaları İBRA edilmiştir.

    2 - Dernek Tüzüğümüzde yapılmış olan değişiklikler ve yeni düzenlemeler 

          yapılarak kabul edilmiştir.

    3 - Dernek üyelik aidatları aylık 5 TL sı ( yıllık 5x12=60 TL ) olarak kabul edil-

          miştir. Aylık aidatların SMS yoluyla otomatik ödeme şartları araştırılarak

          cep telefonundan ödenmesi benimsenerek yönetime yetki verilmiştir.

    4 - Üye güncellemesi yapılarak gönüllü üyeliklerin yenilenmesi istemeyen

          üyelerin üyeliklerinin düşürülmesi, yeni üye kayıt defterine kayıtlarının

          yapılması sağlanacaktır.

    5 - Gençlerin ve kadınların derneğe kayıtlarının ve  sosyal katkılarının

          sağlanması için çalışmaların yapılması.

    6 - DERNEK YÖNETİM KURULU  Aşağıdaki şekilde oluşturulmuştur.

 

          İsmail ÖZKAN               Başkan                  

          Muharrem ÖZKAN        Bşk. Yrd.

          Ümit KARATAŞ            Sayman

          Hüseyin GÜNDOĞAN  Üye

          Mehmet ÖZDEMİR       Üye

 

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

     

 BAŞSAĞLIĞI   Musa'nın oğlu Mustafa Karataş'ın eşi  1927  doğumlu  Gürcü KARATAŞ 21.01.2015 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi Ankara / Karşıyaka mezarlığında toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

KÖY ODASI İNŞAATINDAN FOTOĞRAFLAR

 

                           

 

                     Köy odası inşaatı fotoğraflarını görmek için lütfen tıklayınız.  >>>

 

   "BİR TUĞLA DA SEN KOY"


       "Birlikten kuvvet doğar" atalarımız. Bu sözün ne kadar yerinde olduğunu 22-23 Eylül 2014 tarihinde Köyümüze gittiğimde gördüm ve çok mutlu oldum. Çünkü genelde birçok konuşmada "bizim köy birlik olmaz, bir araya gelemez, birlikte bir şey yapamaz" gibi sözler duyardım. Bu sözlere her zaman karşı çıksam da, beynimin bir köşesinde "acaba" hep vardı. Ama köye gittiğimde, okulun bahçesinde özel günlerde verilen yemeklerin yendiği bölümde, köyde bulunan insanlarımızın karınca gibi, uyumı içerisinde, birlikte, tek yumruk çalıştıklarını gördüm. Bir anda beynimin köşesindeki tüm "acabalar" uçtu gitti. Köydeki insanlarımız, birlik halinde, parası olan para, emeği olan emek, yeteneği olan yetenek ortaya koyarak güzel bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı.

      Bu çalışmalar olurken bir an düşünmeden edemedim. Bu yapılan yerleri biz, yani köy dışında yaşayanlar da kullanacak. Ama bizim bu yapılana hiçbir katkımız yok. O halde bizlerde bir şeyler yapabilmeliyiz. Bu konuda Köy Dernek Yönetim Kurulu önemli bir adım attı. Öncelikle köy muhtarını arayıp dernek ve üyeleri olarak ne yapabiliriz, yapılana nasıl bir katkıda bulunabiliriz diye soruldu. Sonuçta tüm dernek üyelerinden, diğer bir ifadeyle köy dışında yaşayan tüm "DEĞİRMENDERE KÖYLÜLERİ"nden kurban bayramında kesmeyi planladıkları kurban paralarını köy muhtarlığına yardım olarak vermelerini istemeye karar vermiş ve bunun için herkesten yardım talep etmişlerdir. Umarım herkes bu konuda Gerekli hassasiyeti gösterir, yapacağınız yardımlarla inşaata küçük de olsa bir tuğla da sizler koyabilirsiniz.

       Saygılarımızla...

       Köyden haberler almak için aşağıdaki linke (Değirmendere Köyü Sevdalıları Grubuna) tıklayınız.

 https://www.facebook.com/groups/1427690404112906/1537392176476061/?notif_t=like

 

( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

Hazırlayan : Kadir GÜNDOĞAN

 

 

   BAŞSAĞLIĞI  Çentenin Aşırgillerden İsmail ÖZKAN'ın oğlu Hasan ÖZKAN 27.08.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi Ankara/Karşıyaka mezarlığında toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI  Hüseyin Çavuşgillerden İsmailağanın eşi İbrahim ve Satının Annesi, 1938 doğumlu  Hatice AYDUĞAN (Hacca Ana) 14.08.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

SOMAYA  AĞIT

 

Kara yüzlü fener gözlü

Beli kambur çamur dizli

Kivi evli kimi sözlü

Kömür oldu Somalılar

Yandı bitti Somalılar

 

Soma Soma Soma Soma

Somaya da girdi Toma

Lanet olsun kader sana

Niye geldik bu dünyaya

 

Nasırlı el yüzler kavruk

Benzi soluk ciğer çürük

Çizmeleri olmuş çarık

Kömür oldu Somalılar

 

Kömür için kömür oldu

Ağzı burnu külle doldu

Kimi soldu kimi öldü

Bir gül gibi Somalılar

 

Elmadere Elmadere

Fakirlik zor Allah vere

Kömür için yana döne

Kömür oldu Somalılar

 

Sırtta kürel el kaşmalı

Baretten ışık süzmeli

Kömürden destan yazmalı

Şehit oldu  Somalılar

 

Köseler’de on dört şehit

Her biri birinden yiğit

Kimi Yunus kimi Seyit

Kömür oldu Somalılar

 

BİR GÜN SORARLAR 

 

Bunca ölüm bunca zulüm

Sorarlar bir gün sorarlar

Oğlum yetim öksüz gelin

Sorarlar bir gün sorarlar

 

Kazma kürek hep sırtımda

Yedi kat yerin altında

Kirli kömür suratımda

Sorarlar bir gün sorarlar

 

Birden bana bir hal oldu

Ağzım burnum kanla doldu

Külüm havaya savruldu

Sorarlar bir gün sorarlar

 

Saçlarım yandı tutuştu

Baretim ateşte pişti

Ocağıma figan düştü

Sorarlar bir gün sorarlar

 

Terse savruldu harmanım

Bu dünyada yoğum varım

Yetim kaldı yavrularım

Sorarlar bir gün sorarlar

 

Duman sardı her yanımı

Mevlam alma bu canımı

Gün görmemiş evladımı 

Sorarlar bir gün sorarlar

 

 

 

 

 

 

      

 

Aşır  GÖRGÜLÜ

Temmuz 2014

 

 

BAŞSAĞLIĞI  Hanımın Sadığın eşi 1939 doğumlu Makbule KARATAŞ 08.06.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve Köy mezarlığında  toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI  Halilağagillerden 1924  doğumlu  Hatem KARATAŞ 07.05.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve Köy mezarlığında  toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

   

 

 

   BAŞSAĞLIĞI  Aşırgillerden  1925  doğumlu  Murtaza ÖZKAN  

24.03.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve Ankara-Karşıyaka mezarlığında  toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

  BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden Bektaş GÜNDUĞAN'ın Annesi, 1916 doğumlu  Server GÜNDUĞAN 14.02.2014 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve cenazesi köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

  BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden Aşır Seçginin Annesi, 1927 doğumlu  Melek SEÇGİN  (Çopurun Melek)  25.12.2013 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuş ve köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 

 

 BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden Yusuf Karataş'ın Annesi 1918 doğumlu Zeliha KARATAŞ 25.06.2013 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

          PİLAV GÜNÜMÜZDEN VİDEO ve FOTOĞRAFLAR

    
Alaca Değirmendere Köyü Pilav günü videosunu izlemek için aşağıdaki

Linke tıklayınız.  

     http://www.youtube.com/watch?v=lAJ3qL-r04s&feature=youtu.be

 

       PİLAV GÜNÜ FOTOĞRAFLARI

     

 

         Pilav günü fotoğraflarını görmek için lütfen tıklayınız.  >>>

         Fotoğrafları ve video bağlantısını gönderen Şeref ÖZKAN'a teşekkür ederim.

   

       EMEKLİ ÖĞRETMEN YUSUF GÖRGÜLÜ'nün İNTERNET SİTESİ

 

       Metre ve Harf Ailesinin öyküsü ile çocuklarımıza öncelikle matematiği ve diğer dersleri nasıl sevdiririz.

     İlgilenen ailelerimizin aşağıdaki aşağıdaki adreslere bakmalarını tavsiye ediyoruz.

 

        Videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki Linke tıklayınız.

        http://www.youtube.com/watch?v=WGAFw47tr0s

 

       Yusuf Görgülü'nün kendi internet sites adresi : http://metreailesi.com/

 

KÖY DERNEĞİ BÜTÇESİ

 

          Dernek bütçesini görmek için lütfen tıklayınız.. >>>

 

HANIMLAR GÜNÜ  FOTOĞRAFLARI

             

 

       Kadınlar günü fotoğraflarını görmek için lütfen tıklayınız.  >>> 

       Fotoğrafları gönderen Birgül ve Aşır Görgülüy'e teşekkür ediyorum.

 

  ÜYELERİN AİDAT ÖDEME DURUM ÇİZELGELERİ 

 

   2012, 2013 ve 2014 yıllarında üyelerin aidat ödeme durum çizelgelerini

 görmek için             Lütfen tıklayınız.  .............. >>> 

                                  2012,  Üyelerin Aidat Ödeme Durum Çizelgesi

                                  2013,  Üyelerin Aidat Ödeme Durum Çizelgesi

                                  2014,  Üyelerin Aidat Ödeme Durum Çizelgesi

 

 AŞURE GÜNÜ İLE İLGİLİ HESAP DÖKÜMÜ
Giderler
S.NO ÇEŞİDİ   MİKTAR
1 Cola-Fanta   54
2 Yer Kirası   150
3 Yemek (100 Kıymalı Pide+Ayran)    500
4 Aşure   208
5 iletişim (MSN)   50
TOPLAM   962
     
ÖNCEKİ DÖNEM GİDERLER
Sıra ÇEŞİDİ   MİKTAR
1 SMS MESAJ İLETİ ÜCRETİ   50
2 YILLIK DEĞİRMENDERE KÖYÜ İNTERNET SİTESİ   175
3 PİLAV GÜNÜ İLE İLGİLİ MASRAF   667
4 DÜĞÜNLER İÇİN 10 ADET SAAT   100
5 SAYMANLIK İÇİN NOTER GİDERİ   102
TOPLAM   1094
     
BİLANÇO
TOPLAM GELİR 2012 YILI 4053 5106
2013 YILI 909
2014 YILI 144
TOPLAM GİDER Önceki dönem giderler 1094 2056
Aşure Günü Giderler 962
KASA (BANKA HESABI)   3050 

    

Köy Derneği Yönetim Kurulu

 

 AŞURE  GÜNÜ  FOTOĞRAFLARI

                     

 

       "Birlik ve beraberliğin simgesi : Aşure Günü"  

Biz Aleviler, Kerbela katliamının unutulmaması için her yıl Muharrem ayının birinci gününden başlayarak 12 gün, adına matem orucu da dediğimiz oruç ile,  yas tutarız. Bu oruç nitelikleri itibarıyla Ramazan Orucundan farklıdır.

        Yazının devamını okumak için tıklayınız.  >>>

        Aşure Günü fotoğraflarını görmek için lütfen tıklayınız.  >>>

        (Yazı ve Fotoğraflar için  Kadir GÜNDUĞAN'a  teşekkürler.)

 

          BİLGİLENDİRME;              

           Sayın üyelerimizin ve bağışçılarımızın dikkatine 

DERNEK ÜYE AİDATLARININ ÖDENMESİ VE DERNEĞE BAĞIŞLARINIZ İÇİN;

T.C ZİRAAT BANKASI DİKMEN ŞUBESİ

34033129-5001 No'lu dernek hesabımıza bankamatik veya havale yoluyla

TR930001000840340331295001 İBAN Numarasıyla,İnternet Bankacılığı kanalıyla

Dernek üye aidatlarınızı ve bağışlarınızı yatırabilirsiniz.

 

Dernek Yönetim Kurulu

     

KÖY DERNEĞİ HESABI

 

MEVCUT  GELİR,  GİDER  ve  KASA  DURUMU
             
 Toplam Gelirler 2800
 Toplam Giderler 1094
 Kasadaki Mevcut Para Durumu 1706
             
TOPLANAN  AİDATLAR,  BAĞIŞLAR
ve  DİĞER  GELİRLER
             
Sıra Tarih Makbuz No  İsim ve Soyisim Aidat Bağış Toplam
1  Devir olarak alınan para 140   140
2 10.03.10 922181 Rasim KARATAŞ 30   30
3 10.03.10 922182 Hüseyin GÜNDOĞAN 55   55
4 10.03.10 922183 Ahmet AYDOĞAN 35   35
5 10.03.10 922184 Muharrem ÖZKAN 60   60
6 10.03.10 922185 Ahmet AYDOĞAN 60   60
7 10.03.10 922186 Rasim KARATAŞ 60 15 75
8 28.04.12 922187 Hasan AYDOĞAN 36 14 50
9 03.05.12 922188 İsmail ÖZKAN 36 14 50
10 03.05.12 922189 Aziz AYDOĞAN 36 14 50
11 03.05.12 922190 Kadir GÜNDOĞAN 36 14 50
12 03.05.12 922191 Rasim KARATAŞ 36 14 50
13 03.05.12 922192 Bektaş GÜNDOĞAN 36 14 50
14 03.05.12 922193 Ahmet AYDOĞAN 36 24 60
15 28.05.12 922194 Arif SEÇER   15 15
16 28.05.12 922195 Satılmış GÖRGÜLÜ   10 10
17 28.05.12 922196 Ali AYDOĞAN 36 39 75
18 15.06.12 922197 Mehmet ÖZDEMİR 36 14 50
19 15.06.12 922198 Bektaş GÜNDOĞAN   15 15
20 15.06.12 922199 Salih GÜNDOĞAN 110   110
21 15.06.12 922200 Salih GÜNDOĞAN 60   60
22 07.07.12 922201 Muharrem ÖZKAN 36 14 50
23 07.07.12 922202 Hüseyin GÜNDOĞAN 36 14 50
24 07.07.12 922203 Aşır ÖZKAN 36 14 50
25 08.07.12 922204 Bülent ÖZTÜRK   500 500
26 08.07.12 922205 EŞYA PİYANGOSU   1000 1000
  TOPLANAN PARANIN TAMAMI 1042 1758 2800
             
YAPILAN  HARCAMALAR (GİDERLER)
             
Sıra Tarih Açıklama Toplam
1 21.05.12 SMS MESAJ İLETİ   ÜCRETİ 50
2 30.05.12 YILLIK  DEĞİRMENDERE KÖYÜ İNTERNET SİTESİ 175
3 26.06.12 PİLAV GÜNÜ İLE İLGİLİ MASRAF 667
4 09.07.12 DÜĞÜNLER İÇİN 10 ADET SAAT 100
5 09.07.12 SAYMANLIK İÇİN NOTER GİDERİ 102
  HARCANAN PARANIN TAMAMI 1094

 

Not : Bilgi için Sayman Aşır Görgülü'yü (553-2673449) arayabilirsiniz.

 

Dernek Yönetim Kurulu

 

           TEŞEKKÜRLER

           Köyümüzde yapmış olduğu hayır işleri ve yardımlarıyla anılan değerli üyemiz Sayın Bülent ÖZTÜRK Köy Derneğimize 500._TL sı bağışta bulunmuştur. Kendisine yapmış olduğu bu maddi yardım ve katkıları için bir kez daha teşekkür ediyoruz. 

Dernek Başkanı

İsmail ÖZKAN

 

           PİLAV GÜNÜ

          Yazıyı okumak için lütfen tıklayınız.........>>>

 

           ANA ŞİİRİ

          Bu şiiri yakın zamanda ölen analarımız; Naciye Özdemir, Yeter Aydoğan, Kevser Aydoğan ve bütün Analarımıza itaf ediyorum.

          Şiiri okumak için lütfen tıklayınız.....>>>

 

        

 

 

 ***   BAŞSAĞLIĞI  Dernek eski başkanımız Özgür Özdemir'in annesi 1929 doğumlu Naciye Özdemir 06.06.2012 tarihinde Ankara da vefat etmiştir. Merhumenin naaşı 07.06.2012 tarihinde Değirmendere köyümüzde defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet dilerken mekanı cennet olsun. Yakınlarına başsağlığı, sağlık, sabır ve metanet diliyoruz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 TEŞEKKÜRLER

         26 Mayıs 2012 tarihindeki Köyümüzdeki PİLAV GÜNÜMÜZDEKİ adağı olup da, kurban alımına maddi katkıda bulunan üyelerimiz, arkadaşlarımız ve köylülerimizin isimleri şöyledir.

 

Birgül GÖRGÜLÜ

Gülsüm ÖZDEMİR

Mehmet Ali AYDOĞAN

Yusuf GÖRGÜLÜ

Aziz AYDOĞAN

Haydar AYDOĞAN

Bülent ÖZTÜRK

           Adak sahiplerinin niyet ve dileklerini Allah kabul etsin. Kendilerine bu katkılarında dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

           İsimsiz olarak maddi ve manevi katkıda bulunup da ön plana çıkmayan Naki GÖRGÜLÜ

ve eşi Gülcan GÖRGÜLÜ, Yusuf KARATAŞ Ve Eşi Yurdagül KARATAŞ, Celal AYDOĞAN ve eşi Bektaş GÜNDOĞAN ve eşi, İsmail GÖRÜR ve eşi,Haydar AYDOĞAN ve eşi, Süleyman AYDOĞAN ve eşi ile bir sürü isimlerini hatırlayamadığım emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi sunar, ellerinize, kollarınıza sağlık dileriz. Emeğiniz, alın teriniz ve

çabalarınız için binlerce teşekkürlerimizi sunuyoruz.

                                                                                            

Dernek Yönetim Kurulu   

Adına Başkan

 

 

 ***   BAŞSAĞLIĞI  Köyümüzden Eski muhtar Salih Aydoğan'ın annesi, 1926 doğumlu  Kevser Aydoğan 22 Mayıs 2012 tarihinde vefat etmiş olup köyümüzde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 KÖYLÜLERİMİZ

            Değirmendere köyünde doğup büyüyenler, Ankara da, İstanbul da, İzmir de ve diğer illerde doğup Değirmendere nüfusuna kayıtlı olanlar, Almanya, Fransa, Belçika ve diğer ülkelerde yaşayan köylülerimiz hepimiz DEĞİRMENDERE liyiz. Seksen yüz yaşına kadar köyümüzde yaşayanlar, genç yaşlarında ekmek parası için gurbete gidenler, çocuklarının, eşlerinin  ve yakınlarının gözyaşlarını içlerinde acı bir lokma gibi saklayanlar, on iki yaşında ilkokulu bitirir bitirmez köyden ayrılanlar, çocukluğunu ve gençliğini yaşamadan yaşlananlar ve büyük illerde yabancı diyarlarda merhametli-merhametsiz patronlar emrinde iş öğrenme hevesiyle bedava, karın tokluğuna çalışanlar, geceleri koskocaman, uçsuz bucaksız kentlerde bir yorgan bir yastık, evsiz barksız dışarılarda sabahlayanlar, artırdığı parayı annesine babasına gönderip sevdiği kızı alma ve yuva kurma hayalini kuran, hiç rahat yüzü görmeyen köylülerimiz Değirmendereliler. Hangimiz hayallerimizde, rüyalarımızda Çınar Ağacını, Hüseyin Gazi Türbesini ve oralarda yemeyi-içmeyi, gülmeyi-eğlenmeyi özlemedik. Hangimiz genç olalım, yaşlı olalım, çalışan veya emekli olalım öz yurdumuz Değirmendere de, İsmet in dambaşında, Üsüğün Ali'nin Ahmet in dambaşında, Karaya'nın başında,Nebi emminin dükkanda, kuyunun başında, aşağı harmanda , Çınar da, tekke de, aşağı bağlarda olmak istemezdi ? Değirmenderesi sohbet yuvası derlerdi büyüklerimiz. Sabahtan akşama dek çalışan büyüklerimiz fırsat buldukça en koyu sohbet ve muhabbetler ederlerdi.Genç kızlarımız ve oğlanlarımız aşkların en masumunu en temizini yaşamışlardır bu yerlerde. Hani bu yerlerin dili olsa da konuşsa.

            Şimdi her birimiz bir taraftayız. Köyümüz öksüz yetim bir çocuk gibi mi kalacak. Köyde olmasak da yüreğimiz Değirmendere için çarpmayacak mı? Hangimizin boğazından Değirmendere köyünün lokması geçmedi, hangimizin köyün pınarından, eşmesinden suyunu içmedik ki ? Soğuk pınarı , Çınarı, Yaylayurdu, Enerliyi, Büyükbozu, Dağılganı, Dağtarlayı, Tekke'yi  ve köyün içindeki pınarları ve eşmeleri kim unutabilir ki ? Bizi yediren içiren köyümüzü nasıl yalnız bırakırız ? Bizlerden ayrı yaşayan çocuklarımızı her gün her  zaman, yaşlı büyüklerimizi de aklımıza düşünce arayıp sorarken, Köyümüz DEĞİRMENDERE yi hiç arayıp sormayız. Okulunu, mezarlığını, çeşmelerini, yolarını, cem evini, köy konağını, neden arayıp sormayız ki? Neden onlarla konuşmayız, neden onlar noldu ne alemde diye durumu nedir diye onları konuşmayız ? Onlar bizim varlıklarımızdır, vazgeçilmezlerimizdir, geçmişimizdir, anılarımızdır, geleceğimizdir, kültürümüzdür, değerlerimizdir ve DEĞİRMENDEREMİZ dir.

           Değirmendereliler bizler Değirmendere Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetimi olarak Değirmendere Köyünün dili olmaya karar verdik. Bizleri seven sevmeyen, tanıyan tanımayan herkesle köyümüzün sorunlarını çözüme kavuşturmaya, ortak aklı hakim kılmaya, barışı ve dostluğu sağlamaya hazırız. Değirmenderemizi ve köylülerimizi seviyoruz.  

 

Değirmendere Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu

 

 MERHABA DİYELİM DOSTLARA

 

MERHABA

Merhaba sevgisini ve bilgisini paylaşanlar !

Merhaba karanlıkta ışık olanlar , milyonlar içinde tek başına kalıp da eğilmeden dimdik duranlar !

Merhaba ben tek başıma ne yapabilirim diye düşünenler ve tek başına bir şey yapanlar !

Merhaba Türkiye'nin modern ve aydınlık yüzü olanlar!

Merhaba dağların yamaçlarında karların arasından çıkan kardelenim,

Merhaba kırlarda açan papatyam , menekşem , lalem , sümbülüm...

Merhaba sevgili !

Merhaba kardeşlik , barış , özgürlük ve yaşam !

Merhaba yaşama sevinci; Bahar , Deniz , Güneş

Merhaba !

Yalnız başına mutlu olmanın utanç verici olduğunu bilenler !

Merhaba !

Dostluğa ihanetin gölgesini düşürmeyenler !

 

MERHABA

Benden olan senden olan değil herkese merhaba !....

Bizlere , onlara . ötekilere değil herkese merhaba !...

İnancını istediği gibi yaşamak isteyen , önemse(n)mek isteyen herkese merhaba !...

Yüzyıllardır birlikte yaşayan ve yaşamak isteyen herkese merhaba !...

Emekten insandan  yana olanlara merhaba !...

Kaybeden , kazanan . aç olan , tok olan insanlara merhaba !..

Fabrikadaki işçiye, sokaktaki çöpçüye, simitçiye, taksi şoförüne, kahvedeki çaycıya,

İşletmeciye, öğretmene. öğrenciye, tarladaki çiftçiye merhaba !...

Yolu sevgiden, sevdadan geçen herkese merhaba !...

 

"Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yoktu,

Nice elbiseler gördüm içinde insan yoktu" diyen Mevlana'nın diyarına merhaba !...

 

"Şu kanlı zalimin ettiği işler

Garip bülbül gibi yareler beni

Yağmur gibi yağar başıma taşlar

Dostun bir tek gülü yareler beni" diyen Pir Sultan Abdal'ın yarenlerine, dostlarına merhaba !....

 

İNSAN OLAN HERKESE MERHABA !...............................

 

Bir dostum ve arkadaşım

Abdullah Yüksel' in hatırasından

İsmail ÖZKAN       

                 

 

 ***   BAŞSAĞLIĞI  Köyümüzden Mükerrem Hocanın oğlu Vural ÖZKAN ın kardeşi, 1948 doğumlu Haydar Güngör ÖZKAN 10 Nisan 2012 tarihinde vefat etmiş olup Ankara Karşıyaka mezarlığında toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 ***   BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden,  Aliağalin Müslüm'ün eşi, Çavuşun annesi 1921 doğumlu Yeter AYDUĞAN  03.04.2012 tarihinde vefat etmiş ve köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 ( Köy Derneği Yönetim Kurulu )

 

 KÖY DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL SONUÇLARI

       Derneğimizin 25. 03. 2012 Tarihli 10. Olağan Genel Sonucunda Oluşan Dernek Yönetim Kurulumuz şöyledir.

               1- Başkan    ; İsmail ÖZKAN      Cep Telefonu : 0532 321 18 66

               2- Bşk. Yard ; Aziz AYDUĞAN           "                 0536 580 59 43

               3- Sayman   ; Aşır GÖRGÜLÜ            "                 0506 520 20 33

               4- Üye          ; Rasim KARATAŞ         "                 0505 633 27 40

               

         Köy Derneğimizin 25.03.2012 tarihli 10. Olağan Genel Kurulunda alınan bazı önemli kararlar ;

1. Kadın üye olacaklardan ve 30 yaşına kadar olan üyemiz gençlerden dernek üyelik aidatları alınmayacaktır.

2. 01 Nisan 2012 tarihine kadar ki üyelik aidat ( tüm üyeler için ) borçları (25.03.2012 tarihli Genel Kurul Kararı dernek alacakları)

          bir defaya mahsus olmak üzere affedilmiştir.

3. Üye aidatları 01.Nisan 2012 Tarihi itibariyle aylık 3TL/ay, toplam yıllık ; 36 TL/ yıl

          Bağışlar aylık 2 TL/ ay,  toplam yıllık ; 24 TL/ yıl olarak eskisi gibi kalmasına,

4. Bundan böyle dernek üyelik aidatını en fazla 3 er aylık dönem sonunda ödemeyenlerin, dermek üyeliğinden çıkarılmaları yönünde

          Dernek Yönetim Kuruluna yetki verilmiştir.

          Derneğimizin Çalışmaları ve Sosyal Aktivitelerini gerçekleştirebilmesi için tüm üyelerimizin desteklerini ve katkılarını bekliyoruz.

         Sevgi ve saygılarımızı sunar, tüm üyelerimize mutluluk ve esenlikler dileriz.

( Köy Derneği Yönetimi )

 

TOPLANTI  FOTOĞRAFLARI  Çorum Hitit dernekleri federasyonu kurma çalışmaları sırasında çekilen fotoğraflar.

    

       Fotoğrafları görmek için tıklatınız    >>>

 

 

 ***  BAŞSAĞLIĞI  Köyümüz sakinlerinden,  Yusuf ve Yeter'in  oğlu 1979 doğumlu Çetin GÜNDUĞAN  27.12.2011 tarihinde vefat etmiş ve köyde toprağa verilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 ( Köy Derneği Yönetimi )

 

BİR YILDIZ DAHA KAYDI…

Adı ÇETİN,

Aslında her şey adında gizli,

Anne ve babası, ona bu adı koyarken, neler yaşayacağını, ne acılar çekeceğini, nelere gögüs gereceğini, kısacası ne kadar “ÇETİN” bir yaşam süreceğini  hiç düşünmüş müdür?

Ama kader bu ya, sanki onun bütün yaşamını, kısacık ömründe çekeceklerini hissetmiş gibi bu adı koydular.

        Yetmezmiş gibi, yıllarca Çetin’e abilik yapacak olan büyük oğullarına da, küçük kardeşinin çektiği acılara karşı hep dirençli olacaksın, hep onun yanında bulunacaksın, hatta zaman gelip  Allah’ın sevgili kulu olduğu için zamanından önce onu bizden  kopardığında hep sabırlı olacaksın, vakurluğundan bir şey kaybetmeyeceksin der gibi “METİN” ismini koydular.

Çetin’in çocukluğu ve gençliği, hep mutlu, umutlu, cıvıl cıvıldı.  Bayramlarda abisi Metin’le birlikte, hafif çekik gözleriyle gördüğümde hangisi Çetin hangisi Metin hep karıştırırdım. Çünkü birbirlerine o kadar çok benziyorlardı ki sanki ikizdiler. Hep gülerlerdi, onun için çekik gözleri daha bir çekik oluyordu.

Bu gülen yüzlerin, çekik gözlerin, ayak parmağından çıkan küçük bir yarayla birlikte solmaya başlayacağı kimsenin aklına gelmezdi. Nerden bilebilirdik ki, bu küçük yaranın önce parmağını, sonra ayak bileğini, sonra ayağın dize kadar bölümünü,  en sonunda tamamını  alıp götüreceğini, 19 kez ameliyat masasına yatacağını… Ama buna rağmen o hala dimdikti. Etrafa moral veriyordu; “Ben iyiyim, mutluyum, buna da şükür, bunu da aşarız der gibi….”

Fakat etrafa böyle dese de içi isyan doluydu. Dışa yansıtmasa da içinde kopan fırtınaları bir şekilde şiirlere, yazılara yansıtmayı bildi. Bu duygular önce http://cetingundogan.com internet adresine yansımaya başladı, sonra hepsi “Cam Kırıkları ve Sesler” adlı kitapta toplandı. Yazdıklarını okudukça, onu, onun hissetiklerini, içinde kopan fırtınaları az da anlamak mümkündü.

“Kiralık katil aranıyor” şiirinde, beynindeki düşünceleri yok etmek için intihar yerine kiralık katil aradığını, belkide bu kiralık katilden kastının yakalandığı amansız ve çaresiz hastalık olduğunu,

Yaşamının son günlerinde, evinden çok kaldığı, ikinci bir evi olan Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 328 nolu odada yazdığı “Sen Yoksun” adlı şiirinde bütün çektiklerine karşı sevdiğine duyduğu özlemi ve bu özlemi dile getirirken belkide “yarın yok benim için” diyerek kaderine isyanı,

“Kimse farketmeden” şiirinde;

“Ağlıyorum sanıyorsan yanılıyorsun,

Bu gece sana vermeyeceğim yüreğimi,

Bu gece güçsüz göremeyeceksin beni,

Yandıysam ve sevdiysem sana ne veya kime ne…”

 

Diyerek acı çekse de hep güçlü ve hiçbir şey olmamış gibi davrandığını,

Ama bütün bu çektiklerine, yaşadıklarına rağmen;

 “Aşk gibi, sevgili gibi, Aşık Veysel gibi, Mevlana gibi ve diğerleri gibi insan sevmeyi seviyorum. Yalansız, adil olanını, sünlisi, alevisi, yabancısını, dini, dili, rengi farketmez  insan gibi insanı seviyorum…”

diyerek yaşamının sonuna kadar giden, sevdada vazgeçmediğini,

http://cetingundogan.com’un başlangıç sayfasında,

“Hayat devam ediyor edecekte… Hasta da olsan, engelli de olsan, sağlıklı da olsan… Ne olursan ol… Yeter ki sen; UMUDUNU ASLA Yitirme…”

diyerek  son nefesinde de olsa, umudunu yitirmediğini…,

Çetin, belkide bu bir itiraf… Seni 3-5 kez hastanede ziyaret ettim. Ama daha sonra belkide hayatın cilvesi, kendi dertlerimden dolayı ihmal ettim. Bunu da, takii senin köyde evinizin balkonunda görene kadar, farketmedim. Ama balkonda senin yanına geldiğimde, yüz ifadenden, beden dilinden artık direnmeyi bıraktığını, sana hazırlanan kadere boyun eğdiğini görür gibi oldum, ama bunu kimseyle paylaşamadım. Kitap yazdığını, internette sayfan olduğunu orda öğrendim. Ankara’ya gelir gelmez, önce internet sayfanı inclemeye başladım. Sonra kitabını okudum. Yazdıklarını okudukça, senin yerine ben isyan ettim. Ama önce kendime sordum, Çetin’in mücadelesinde, ne kadar yanında oldum, bu soruya cevabım aslında kocaman bir hiçti. Bu satırları okuyan herkes şu anda bu soruyu sorup benim gibi cevap veriyordur.

Bu sorgulama sonunda, belki de içimdeki acıyı azaltmak, ileride keşke dememek için, 2-3 kez hastaneye geldim. Hatta bir gün, akarabalardan biri, 2 gün sonra ziyarete  gidelim dediğinde, ona belki de şu an bile geç olabilir, hemen gidelim demiştim. Ama sen artık kimseyi görmek istemiyor, telefonlara cevap dahi vermiyordun. Bu tavrın belki bize kızgınlığından, belkide seni hep güler yüzlü, dimdik, umudunu yitimeyen Çetin olarak hatırlamamız içindi.

Aslında bunu da başardın. Seni hep senin istediğin şekilde hatırlayacağız. Çünkü, o gece yarısı, saat 02.00 civarı gelen telefonla artık senin istediğini yaptığını ve bizi terkettiğini anladım. Ama belkide kaderin bir cilvesi, senin yüzünü hastanede son kez gördüm. Merak etme yine mağrur, umutlu ve güler yüzlüydün….

Bu satırları seni toprağa verdiğimiz günün gecesi yazıyorum. Önce senin yazdıklarını yeni baştan tek tek okudum. Okudukça kendime, benim gibi olan bütün akrabalara, dostlara kızdım, isyan ettim. Çünkü senin yazdıklarını okudukça içinde kopan fırtınaları daha iyi anladım. Sen bunu yaparken bile hepimize;  “Yanıp yıkıldığınız, incir kabuğunu doldurmayacak şeyleri dert olarak görmeyin. Yeter ki sağlınız yerinde olsun…umudunuzu yitirmeyin.” Diyerek ders veriyordun. O anda aklımdan, yazdıklarını, seni seven, belki de hayattayken yeteri kadar sana zaman ayıramayan bir çok kişinin okuması gerektiği geçti. Bu duygularla gece yarısı senin kaybını öğrendiğim saatlerde, bu satırları yazıyorum. 

Evet satırlarımın başında belirttiğim gibi bir yıldız kaydı ve biz ona yeteri kadar ilgi gösteremedik. Bunun için önce ondan sonra ailesinden özür diliyoruz. Kolay değil, 10 yıl boyunca sabırla, inatla hastalıkla ve bütün engellemelerle mücadele ettiler. Ancak sonunda Allah bu sevgili kulunu yanına aldı. Aldı ama, geride yüreği yanık insanlar bıraktı. Özellikle de Yusuf abi, Yeter abla ve kardeşim Metin… Allah size sabır versin. İçimde söyleyecek o kadar çok şey  var ki… Ama size aktarmaya kalktığımda sadece “Allah Rahmet Eylesin. Allah size sabır versin. Ölen yıldızın mekanı cennet olsun” sözleri dudaklarımdan dökülüyor. 

Çetin senden kendim adına özür diliyorum. Senin en zor zamanlarında yanında olamadım. Aslında olmak istedim, ama sendeki cesaret bende yoktu. Sana umut vermek istedim, ama sendeki umut da bende yoktu. Seni görünce elimde olmadan çok üzülüyor, kadere isyan ediyordum. Bunun için çözümü uzaktan takipte buldum. Fakat bu aslında gerçeklerden kaçmaktı. Ben gerçeklerden kaçarken aslında kendimi kandırdığımın fakrında değildim. Senin son günlerinde hatamı anladım. Ama bu kez de çok geçti. Güven hastanesinde sen acılarınla savaşırken ben de vicdanımla savaşıp, kendime kızıyordum. Bir nebze olsun vicdanımı rahatlatabilmek için kaç kez yattığın hastaneye geldim, ama senin yüzünü bile göremedim. Sadece aşağıda bekleme salonunda senin için dua ettim. Ama yinede senden özür diliyorum. O gece sen hastanedeyken yine gelip aşağı bekleme salonunda senin için dua etmek istedim. Ama olmadı. Saat akşam  9 civarı gökyüzüne baktığımda bir yıldız kaydı. O an içimde bir şeylerin koptuğunu hissetim. Biliyordum o kayan yıldız sendin.  Yolun açık mekanın cennet olsun. Yaşadığın bütün acılara rağmen bu dünyada hep mutlu olmaya çalıştın. Umarım göç ettiğin dünyada bu dünyada hayal ettiğin her şeyi yaşarsın, bu kez yaşayarak mutlu olursun…

 

01.01.2012

Kadir  GÜNDOĞAN