BİRLİK ve BERABERLİĞİN SİMGESİ,

AŞURE GÜNÜ

Biz Aleviler, Kerbela katliamının unutulmaması için her yıl Muharrem ayının birinci gününden başlayarak 12 gün, adına matem orucu da dediğimiz oruç ile,  yas tutarız. Bu oruç nitelikleri itibarıyla Ramazan Orucundan farklıdır. Muharrem orucunda, tüm gün yemek yenmez, su içilmez, zevk-sefa, eğlence v.s gibi mateme uymayan davranışlar yapılmaz. Nefsi şeylerden uzak durulur. Bazı bölgelerdeki Aleviler ise, bu oruçlara 3 gün önce başlar. Bu üç günlük oruca mahsumlar orucu denir. Ayrıca son 2 gün tutulan oruca da Ehl-i Beyt orucu denir. Oruçların bitiminden sonra matem sona erer. Son gün ise bir şükran yemeği olan AŞURE pişirilir ve paylaşılır.

Peki neden ve neye şükran? Bu sorunun cevabını Aşurenin tarihi anlamında buluyoruz. Aşure tarihi bir gelenektir. Alevi toplumu bu tarihi insanlık kültürünü Kerbela ile birleştirerek, Alevi inanç kültürüne taşımıştır. Yani Kerbela’daki bu büyük katliamın, yaşanan derin acının ve maruz kalınan ağır yenilginin sonun da teslimiyet kabul edilmeyip, yeni bir başlangıcın umudunu yaratacak değerleri var etmek, bu bu moral değerleri ile gelecekte mücadeleye öncülük yapacak bir öncünün kurtulduğuna ve yeniden kazanmak ve başarmak için bir yolun açıldığına şükretmektir.

Aleviler AŞURE geleneğinin tarihini, insanlık ve tanrı ile eşit olduğuna, tarihte bir çok olayın aşure ile kutlandığına inanırlar. Örneğin;

·       Hz. Âdem işlediği ilk günahtan pişman olarak tövbe etmiştir. Onun tövbesi bu gün kabul edilmiş ve af edilmiştir. Hz. Âdem de tanrıya şükrederek Aşure pişirmiştir.

·       Hz. Nuh Peygamber Aşure günü tufana tutulmuştur. Başka bir rivayete göre ise Nuh’un gemisi Aşure günü Cudi dağına oturmuştur. Gemide bulunanlar tufandan kurtulduktan sonra gemide kalan yiyeceklerin azalmasında dolayı karıştırıp pişirerek yemişler ve Aşure bu olaydan kaynağını alır diye bilinmektedir.

·       İbrahim Peygamber bu gün Nemrut’un ateşinden kurtulduğu için Aşure pişirip tanrıya şükranlarını sunmuştur.

·       Yakup peygamber, oğlu Yusuf’a bugün kovuşmuştur

·       İsa peygamber bugün Çarmıhtan göğe çekilmiştir…

Görüldüğü gibi aşure günü, tarihi gerçekliğin efsanelerle beslenmiş, süslenmiş bir mücadele günü olarak vefanın, halk için fedakârlık yapanları unutmamanın, değerlere bağlılığın ve toplumsal birliğin en önemli günüdür diyebiliriz. Görüldüğü gibi aşurenin kökleri tarihin derinliklerine uzanmaktadır. Ancak kutlanması ve amacı aynı mantık ve içeriktedir. Tüm olayların ortak noktası çekilen büyük acılardan veya yaşanan büyük hatalardan sonra, yeniden doğan bir umut ile yeni bir başlangıç yapmanın sevincini paylaşmaktır. Yeni bir umudun müjdesinin paylaşımıdır. Diğer yandan bencilliğe karşı paylaşma kültürünün yaşanmasına en iyi örnek gelenektir. Bu çorba diğer yandan herkesi eşitleyen ve ortaklaştıran bir kültürün günümüze uzanan bir iz düşümüdür.

İşte bu duygu ve düşüncelerle Değirmendere Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği;

o   Yeni bir başlangıç için,

o   Birlik beraberlik için,

o   Geçmişten günümüze bu günleri bize hazırlayanları anmak için,

o   Bazı değerlerimizin kaybolmaması için,

o   Geleceğe daha umutla bakmak için,…

9 Aralık 2012 Pazar günü “Aşure Günü ve Birlik Beraberlik Yemeği” adı altında bir organizasyon düzenlemeye karar verdi. Bu fikir ortaya atıldığında hepimiz 50-60 köylümüzün bu faaliyete katılacağını düşünüyorduk. Ama o gün geldiğinde, saat 13:00’ü gösterdiğinde salonda oturacak yer kalmamış, fakat hala kapıdan sanki birlik ve beraberliğe destek olmak için akın akın köylülerimiz geliyordu. Yemeğin nasıl geçtiği, yemekte neler yaşandı bunlarla ilgili fazla söze gerek yok. Çünkü bunu fotoğraflar gayet güzel anlatacaktır. Bu AŞURE GÜNÜYLE;

v Acıların son bulmasını,

v Hepimizi hakkın ve haklının safında tutmasını,

v Barışın egemen, aşurelerimizin leziz, kabul ve makbul,  Hızır’ın himmeti ve sizin çabanızla dünyadaki tüm zalimlerin mat, davanız, inancınız, umudunuz, birliğiniz daim olmasını diler, bu güzel duyguları yaşatan dernek yönetimimize, emeğe geçenlere sonsuz şükranlarımızı sunarız.

 

16 - 12 - 2012

Kadir GÜNDUĞAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 Köy Derneği Yönetim Kurulu köyümüze piknik gezisi düzenleme karar verdi. 26 Mayıs cumartesi gününe karar verildi. Dernek Başkanı İsmail Özkan’ın talimatı ile gezi ile ilgili çalışmalar başladı. İlk toplantıda iki tane kurban olabileceğini bunun da yeterli olmayacağını düşündük. Derneğimizin parası olmadığından yönetim kurulu üyeleri Aşır Görgülü, Rasim Karataş, Celal Aydoğan, Aziz Aydoğan gerekirse cebimizden para ödeyerek pilav günü gezisini kesinle düzenlemeye karar verdik. Yönetim olarak derneğimizin üzerindeki ölü toprağı atıp canlandırmak istiyorduk. Bizler bir şeyler yaparsak köyümüzün bizi desteleyeceğine inanıyorduk. Köyde yaşayanlar ve Ankara’da yaşayan köylülerimizi el ele omuz omuza yapmalıydık. Özveride  bulunursak iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşündük.

İkinci toplantımızda Dede Hasan Aydoğan ve avukatımız Kadir Gündoğan’da bulundu.Birdenbire durum değişti .Kurban verenlerin sayısı değişti.Sayı çoğaldı.Üç dört değil tam yedi kurban oldu.Çok sevindik moral depoladık.Yapılacak iş dernek olarak işi organize etmekti.Hemen otobüs kiralandı.Bir kişilik ücret 20 tl olmak üzere 50 kişilik otobüs kiralandı.Bu defa yol parası yetmezse,otobüs dolmazsa otobüs parası ve köyde kurban kesmek,servis yapmak ve diğer hizmetler birinci ayrıntı.Kurban etinin dışında pirinç,domates, ,salatalık,ekmek,çatal ,kaşık ,bıçak, ayran ,cola,fanta,yer düzeni,yağmur yağarsa şemsiye ve diğerleri ikinci ayrıntı.Kısacası ayrıntılarda boğulacaktık.Denizi geçip derede boğulmak gibi bir şey.Tepkiler olumlu idi.Naki Görgülü kurbanı kesmek,etleri doğramak,pişirmek,servis yapmak,harman yerine şemsiyeleri yerleştirme işini kendisinin yaptırabileceğinisöyledi.Dernek yönetim kurulu olarak  çok sevindik.Köydeki arkadaşlarımız derneğimizin üyesi Celal Aydoğan ve Bektaş Gündoğan,Yusuf Karataş,Haydar  Aydoğan,Bülent Öztürk,Selami Özdemir .Aşır Seçkin ,Süleyman Aydoğan gönüllü olarak sabaha kadar çalışırız . Hem de seve seve deyince yüreğimize su serpildi.

Pilav günü gezisi ile ilgili üçüncü toplantımızı yine her zamanki gibi Güzel Aydoğan ağabeymizin oğlu Ali’nin ÇAYLAK CAFEDE yapmak üzere toplandık.Aziz Aydoğan eşya piyangosu düzenleyebileceğimizi  söyledi.Ayten Özdemir öğretmenimiz bize kendi evimizden getirdiğimiz eşyaları da kampanyaya alacağımızı söyledi.Çok sevindik.Pilav günümüz daha renkli,daha  zengin olacaktı.Dernek üyelerimizden Aşır Görgülü bunun mali yönden oldukça uygun bir kampanya olacağını söyledi.Aziz Aydoğandan’dan bir gözlük,Serdar optikten bir gözlük,İlhami Aydoğan’dan bir çanak anten ,Aşır Görgülü ‘den indirimli ehliyet,Yusuf Görgülü’nün metre ailesi üzerine yazdığı kitapları en gözde hediyelerdi.Dernek üyeleri olarak iki gün sonra eşya piyangosu çekilişi  için sosyete pazarlarını gezerek ucuz ,fakat değerli ve gerekli olan hediyelik eşyaları aldık.Evlerimizden de kampanya için eşyalar getirebileceğimizi telefonla köylülerimize bildirdik.Şeref Özkan çekiliş için biletleri hazırladı.Bülent Öztürk’e verilmek üzere bir şilt yaptırdık.26 mayıs sabahı saat 07.00 de otobüsümüz Dikmenden kalkacaktı.

Değirmendere Köyünde bulunan arkadaşlarımızla başkanımız İsmail Özkan sürekli telefon görüşmesi yapıyordu.Yönetim Kurulu üyemiz Celal Aydoğan kurbanların alımı ile ilgili olarak görev aldı.Daha kolay ve daha bol et olması düşünülerek yedi kurbanın yerine tek bir büyük baş hayvan kesimine karar verildi. Celal Aydoğan bir gün önceden kurbanın kesildiğini,etlerin dinlenmeye bırakıldığını söyledi.Köydeki arkadaşlar hummalı bir çalışma içine girmişlerdi.Adeta hak uğruna çalışan derviş ruhlu erenler gibiydiler.

 

Nihayet 26 mayıs sabahı  olmuş beklenen gün gelmişti.Otobüsün yanına sabah erkenden gelen İsmail Özkan köylülerimizi karşılıyordu.Sabah saat 07 .00 de Dikmenden kalktı ,Keçiören ,Aydınlık Kavşağı ,Mamak Köprüden yolcularını aldıktan sonra Çorum Alaca Değirmendere Köyü’ne doğru sessiz bir gemi yol almaya başladı.Gün doğmamış karanlık kalmamıştı.Başkan İsmail Özkan köyün durumu ve   gezinin konusu ile ilgili kısa bir konuşma yaptı.Otobüste sabah mahmurluğunu gidermek için birer dildim su böreği ve poğça ikram edildi. Yolculuk güzel ve vatanımıza gidiyor olmak daha bir güzel.Saat 11.00.Soğukpınardan ,dolayoldan ufuktaki gemi Bülent Öztürk’ün yazdırdığı KÖYÜMÜZE HOŞ GELDİNİZ levhasının altından geçti ve harmanyerine vardı.Bu geminin yolcuları en değerli yolculardı.Ne de çok  bekleyeni vardı.Herkes birbirine sarılıyor,hal hatır soruyordu.Ad vermek olmaz kimisi de ya sevincinden  ya da beklediği kişi oğlu ,kızı, torunu gelmediğini dert edinmiş ağlıyordu.Kısacası Toprak Ana Değirmendere bizi bağrına basıyordu.Herkes alçak gönüllü ,sempatik ve sevecendi.Bir o kadar da giyim-kuşamı ile çağdaştı.Dedim ne güzel.Bu coşkulu kalabalığın arasında olmak Hak’ka yakın olmak gibi bir şey. Şu mısralar döküldü dilimizden .

Soframız açık kalbimiz açık

Değirmendere’ye hepimiz aşık

Halaylar çeker türkü söyleriz

Yolumuz açık bahtımız açık

 

Hani koyun kuzu katımı olur ya, öyle bir şey işte. Tüm köylülerimizin yüzleri gülüyor, gözleri ışıl ışıl. Herkes birbirini kucaklayıp öpmekle kalmıyor. Evi olanlar belli ki evlerinde bir şeyler hazırlamışlar. ‘Gelmezsen, çayımı kahvemi içmezsen küserim’ gibi gönül okşayıcı sözler söylüyorlar. Okulun önü harman yeri fuar alanı. Tuborg şemsiye-çadırlarının altında beyaz tertemiz masa ve sandalyeler yerleştirilmiş gölge güzel yeşillik içinde, ilk bahar havasında harman yeri ayrı bir güzel. Derneğimizin başkanı İsmail Özkan otobüsten iner inmez, ayağının tozuyla köylülerin hepsiyle tokalaştı. Değirmendere Köyü’ne köylümüz olmayıp gönlü bizimle olan davetli misafirlerimizi en samimi duygularla karşılıyor, onlarla özellikle ilgileniyordu.

             Saat 13.00 de yemek servisi yapılmaya başlandı. Hizmette yarış vardı. Gençlerin ilk defa böyle hizmet aşkıyla çalıştığını görüyorum. Hiçbir aksama olmuyordu. Eşya piyangosuyla ilgili biletleri Selin Özkan ve Mustafa Özkan kardeşler neşeyle sevecen davranışlarıyla satıyorlardı. Tanesi 5 liradan 200 tane bilet sattılar. Dernek olarak teşekkür ediyoruz. Ayten Hanım eşya piyangosuyla ilgili bilgi verdi. Yemekten sonra çekiliş yapıldı. Şanslı numaralar hediyelerini aldılar. Başkanımız İsmail Özkan köyümüze katkılarından dolayı Bülent Öztürk’e bir şilt verdi. Kendisine teşekkür etti. Tüm masalar doluydu. Başkan İsmail Özkan her masayla gezerek sohbet ediyordu. Bundan sonra kalabalık yavaş yavaş dağılmaya başladı. Herkes misafirini alıp çay kahve içmek üzere evine götürdü. Fakat bundan sonra çevre düzenlemesi ve diğer işler için Yurdagül Karataş, Songül Aydoğan, Gülhan Görgülü, Mesude Aydoğan, Mesude’nin kardeşi Menşur, Melek Karataş’ ın canla başla çalıştıklarını görünce çok etkilendik. Dernek olarak bin kez teşekkürler.

         Saat 19.30 ayrılma vakti. Güneş doğdu geldik, gün batımı dönüş. Köyümüzden, köylülerimizden ayrılmak oldukça zor. Değirmenderemiz toprak anamız, bizi büyüten bizi biz eden köyümüz. Ne çok seviyoruz seni. Yahya Kemal Beyatlı’nın bir mısrası geldi aklıma;

         Ölmek kaderde var bize ürküntü vermiyor

         Lakin vatandan ayrılışın ızdırabı zor

 Bizim de Değirmendere’den, toprak anamızdan ayrılmamız o kadar zor.Otobüs kalktı, eller havada.Biliyorum değil son veda.Yine de köyüm sana elveda.

 

Üstte gök inmedikçe

Altta yer çökmedikçe

 

Birliğimiz bozulmasın.

Bu pilav gününe katkı sunan ve aramızda olmasa da yüreği bizimle olan herkese teşekkürler.

 

 

 

                      Marifet iltifata tabii derler .Çorbada tuzu olan yönetim kuruluna

 

                       Celal AYDOĞAN,Aziz AYDOĞAN

                       Aşır GÖRGÜLÜ olmuş bir sayman

                       Rasim KARATAŞ olduğu zaman

                       İsmail ÖZKAN ne güzel başkan

Diyoruz..

 

 

 

                                           Yönetim Kurulu.

 

canada goose homme parajumpers solde doudoune moncler timberland femme ugg suisse doudoune moncler femme timberland homme ugg australia parajumpers femme moncler soldes canada goose solde moncler femme canada goose femme timberland suisse moncler homme parajumpers homme doudoune canada goose pas cher canada goose doudoune pas cher ugg pas cher in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
chaquetas moncler moncler mujer barbour mujer louis vuitton madrid gafas de sol ray ban baratas abercrombie barcelona bolsos michael kors gafas de sol oakley baratas barbour hombre botas ugg rebajas oakley frogskins cinturones louis vuitton woolrich madrid moncler barcelona oakley frogskins baratas parajumpers madrid polo lacoste ghd baratas air max 90 blancas zapatos mbt nike huarache blancas
moncler outlet ugg outlet canada goose parka belstaff jacket belstaff motorjassen canada goose bomber timberland schoenen barbour belgie belstaff belgie uggs kopen parajumpers jas woolrich parka woolrich parka dames timberland shoes in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
moncler uomo ugg saldi moncler milano canada goose italiaa canada goose outlet canada goose zug woolrich outlet scarpe timberland timberland scarpe stivali ugg timberland shoes ugg stivali woolrich uomo woolrich parka moncler outlet in nederland hvor kjøpe generisk cialis på nett i Norge
viagra Levitra Soft Tabs Kamagra Fizzy Tabs Acquistare Viagra Soft Tabs Viagra Generic Test Pacchetti Originale Acquistare Levitra Strips Il brevetto Viagra Cialis e Super Kamagra Acquistare Cialis Strips Viagra Pastiglie Viagra e Disfunzione Erettile priligy dapoxetina generico Kamagra 100 Cialis online Levitra Generico Domande e Risposte sul Viagra Test pacchetti Propecia generico Acquistare Cialis Soft Tabs Viagra e generici Levitra Cialis Generico Lovegra Super Kamagra Viagra femminile Acquistare Test Pacchetto Generico LIDA Dai dai hua Cialis Pastiglie Acquistare Super Kamagra Cialis Generico Viagra online